Czy warto inwestować w metale szlachetne?

Niniejszy artykuł pod tytułem Po jakim kierunku studiów najłatwiej jest znaleźć pracę? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Po jakim kierunku studiów najłatwiej jest znaleźć pracę? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Złoto i srebro to dwa najpopularniejsze metale szlachetne, które od tysiącleci są wykorzystywane w charakterze inwestycyjnym. Nie zmieniło się to i dzisiaj, choć obecnie inwestycja w kruszce nie musi już wyglądać tak, jak kiedyś. Czy warto inwestować w metale szlachetne? Co wybrać – złoto czy srebro?

Inwestowanie w złoto w praktyce

Złoto wciąż kojarzy się nam z czymś bardzo drogim i niedostępnym, popularnym jedynie wśród najbogatszych. To duży błąd, bo obecnie rynek oferuje wiele możliwości inwestowania w złoto, wśród których znajdziemy także oferty dla inwestorów z bardzo chudym portfelem. Obecnie najczęściej spotykane jest złoto w formie zestandaryzowanych, jednouncjowych monet kruszcowych. Najpopularniejszą z nich jest południowoafrykański Krugerrand, choć wielu inwestorów decyduje się też na kanadyjskie Maple Leafy czy australijskie Gold Nuggety. Ich główną zaletą jest łatwość sprzedania – niemal każdy lombard, skup złota czy prywatny inwestor bez problemu kupi jednouncjową monetę kruszcową. Warto jednak pamiętać, że na rynku krąży dużo podróbek, dlatego złote monety inwestycyjne warto kupować ze sprawdzonych źródeł. Alternatywą dla monet są tzw. kontrakty na złoto, w które można zainwestować znacznie mniejsze pieniądze. Są one jednak instrumentem finansowym, a więc obrót nimi wiąże się z podatkiem, a właściciel nigdy nie dostaje fizycznego złota, a jedynie cyfrowy zapis jego ekwiwalentu. Dlatego większość inwestorów decyduje się jednak na zakup monet kruszcowych.

Czy warto zainwestować w srebro?

Srebro jest znacznie tańsze od złota, ale wciąż pozostaje popularnym metalem inwestycyjnym. Również i w tym wypadku niezwykle popularne są srebrne monety bulionowe o wadze jednej uncji. Na rynku można znaleźć ich bardzo dużą liczbę, a ze względu na relatywnie niską cenę stanowią ciekawe uzupełnienie portfela inwestycyjnego. Rośnie także popularność srebra inwestycyjnego w postaci sztabek lub… starych, srebrnych monet z okresu PRL. Te ostatnie były masowo produkowane ze srebra niskiej próby i nie mają żadnej wartości numizmatycznej, dzięki czemu są obecnie bardzo popularne jako ekwiwalent droższych monet kruszcowych. Nawet inwestorzy o chudszym portfelu mogą pozwolić na zakup starych, srebrnych monet, które można wykorzystać jako nośnik wartości. Warto przy tym zauważyć, że wzrost cen srebra ostatnio przyspieszył, dzięki czemu ten kruszec staje się coraz popularniejszą alternatywą dla złota.

Inwestowanie w metale szlachetne stanowi ciekawe uzupełnienie portfela działające jako przeciwwaga dla pozostałych aktywów. Warto zdecydować się na posiadanie choć kilku srebrnych lub złotych monet, które mogą się przydać szczególnie w okresie kryzysu finansowego.

Odwiedź sklep zlotalinia.com i zamów już teraz złotą biżuterię.