Współczesna firma działająca w obszarze produkcyjnym, aby sprostać rynkowym i konsumenckim wymaganiom, powinna przynajmniej zastanowić się nad zautomatyzowaniem swoich działań. Odbywa się to za pomocą wykorzystania robotów, specjalistycznych rozwiązań systemowych robotów współpracujących. W niniejszym artykule weźmiemy pod lupę te ostatnie.

Roboty współpracujące (określane mianem „cobotów”), to urządzenia, dzięki którym możliwa jest skuteczna korelacja urządzeń zmechanizowanych i fizycznych pracowników w danym przedsiębiorstwie. Jest to swoista alternatywa dla droższych zarówno w kwestii zakupu, jak i utrzymania, tradycyjnych robotów. Natomiast trzeba nadmienić, że w żadnym razie nie mowa tu o produkcie gorszego sortu, ponieważ w trakcie konstruowania modeli współpracujących postawiono na jakość i zapewnienie bezpieczeństwa pracy.

Sektory przeznaczone dla robotów współpracujących

Jakkolwiek górnolotnie nie zabrzmi to na początku, właściwie w każdym sektorze i branży mniej lub bardziej wykorzystywane są roboty współpracujące. Posługując się pierwszymi z brzegu przykładami, można wspomnieć o działalnościach związanych z:

  • gastronomią,
  • motoryzacją,
  • elektroniką,
  • chemią.

Co jest powodem tego stanu rzeczy? Przede wszystkim sama wszechstronność maszyn, za której sprawą są w stanie wykonywać zadania bezwzględnie wymagające sprawnego i nieprzerwanego realizowania poszczególnych czynności. Ponadto, jeśli zajdzie potrzeba przenoszenia przedmiotów o masie skrajnie przekraczającej możliwości przeciętnego człowieka, również jest to jak najbardziej możliwe. Potrafią również segregować elementy wedle wzoru przygotowanego przez pracownika, co przyda się, chociażby w trakcie załadunku.

Czym są roboty współpracujące?

Robot współpracujący Robot CR-4iA od Fanuc

Nie bez znaczenia jest również to, że w przeciwieństwie do ludzi maszyny są w stanie przeprowadzać procesy w sposób nieprzerwany, niewymagający odpoczynku. Aby to jednak osiągnąć, niezbędny będzie udział fachowca z kwalifikacjami do sterowania coobotami.

Wydatek

Trzeba jeszcze wspomnieć o aspekcie samego wydatku na roboty współpracujące. Nie od dziś wiadomo, że przemysł zarówno generuje, jak i potrzebuje znaczną ilość pieniędzy potrzebną do funkcjonowania. Naturalnie, roboty współpracujące nie są zakupem tanim, lecz w perspektywie czasu i ich możliwości – optymalnym pod względem zwrotu inwestycyjnego. Dlatego przedsiębiorcy chcący zmodernizować swoją produkcję powinni rozejrzeć się na rynku za rzetelnym producentem tego typu sprzętu.