Jak działa sterowanie CNC w wycinarkach laserowych?

Niniejszy artykuł pod tytułem Po jakim kierunku studiów najłatwiej jest znaleźć pracę? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Po jakim kierunku studiów najłatwiej jest znaleźć pracę? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wycinarki laserowe to innowacyjne maszyny, które znajdują zastosowanie zarówno w dużych fabrykach, jak i mniejszych zakładach przemysłowych. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa jakość uzyskana bez potrzeby dodatkowej obróbki. Ich działanie oparte jest na sterowaniu CNC, które odpowiada za wykonywanie poszczególnych procesów. Na czym to polega? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Wycinarki laserowe odpowiadają za precyzyjną obróbkę danego detalu. Są idealnie dla produkcji seryjnej, ale i wielkoseryjnej, a to z kolei zapewnia wysoką efektywność i wydajność energetyczną. Ich dużym atutem jest działanie w zgodzie ze środowiskiem, poprzez znaczną redukcję odpadów i gazów cieplarnianych. Maszyny wyróżniają się dokładną obróbką, zwłaszcza w przypadku wąskich tolerancji wymiarowych. W przypadku urządzeń z firmy Prima Power jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ramy z syntetycznego granitu. Redukuje ona drgania, i co więcej zmniejsza wpływ temperatury na precyzje obróbki i ruchy maszyny. Technologia laserowa zastosowana w maszynach zapewnia dużą dokładność – co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim uzyskanie wysokiej jakości krawędzi w porównaniu do innych dostępnych metod wykorzystujących sublimację czy spalanie.

Działanie tego typu maszyn oparte jest na sterowaniu CNC, czyli Computerized Numerical Control. Jest to układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie i interaktywnie zaprogramować, w zależności od potrzeb produkcyjnych w każdym zakładzie. Idea numerycznego sterowania pojawiła się w latach 1949-1950 r. w USA. Do jej opracowania użyto funkcji matematycznych, opisujących kształt danego przedmiotu. Na tej podstawie opracowano technologię sterowania, przetwarzającą wartości wejściowe połączeń oraz schematów na ruch i działanie poszczególnych podzespołów maszyny. Następnie już w latach 70., kiedy zaczęły pojawiać się mikrokomputery, na podstawie układów sterowania NC wypracowano skomputeryzowane układy sterowania CNC. Obecnie, rozwiązanie stosowane jest na szeroką skalę we wszystkich nowoczesnych maszynach. Ze względu jednak na rosnące potrzeby przemysłu, urządzenia są na bieżąco udoskonalane.

Wycinarki laserowe wspierane są procesami komputeryzacji i automatyzacji, ułatwiającymi jednocześnie pracę operatora. Maszyna samodzielnie wykonuje wszystkie czynności, które zlecane są przez operatora za pomocą panelu sterowania. Odbywa się to, dzięki sterowaniu numerycznemu, czyli sterowaniu programowemu. Oznacza to, że wszystkie informacje, dotyczące czynności, kolejności ruchów czy parametrów obróbki są kodowane w postaci alfanumerycznej. Tego typu sterowanie zawiera mikrokomputer, który wyposażony jest w program zarządzający pracą komputera zewnętrznego. Łączy ono funkcje klasycznego sterowania numerycznego NC z przetwarzaniem danych, realizowanych za pomocą komputera zewnętrznego.

Sterowanie CNC rozwija się w bardzo szybkim tempie, zaś jego główne kierunki rozwoju obejmują głównie cyfrowe układy sterujące obrabiarek oraz automatyzację produkcji poprzez rozwijanie i upraszczanie języka programowania.