Chcesz być elektrykiem? To sprawdź ten poradnik

Niniejszy artykuł pod tytułem Po jakim kierunku studiów najłatwiej jest znaleźć pracę? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Po jakim kierunku studiów najłatwiej jest znaleźć pracę? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Praca jako elektryk jest bardzo dochodowa i zazwyczaj nie wiąże się z koniecznością wykonywania trudnych czynności fizycznych. Trzeba jednak bardzo uważać, ponieważ z energią elektryczną zdecydowanie nie ma żartów. Najmniejszy błąd może skończyć się dotkliwym porażeniem, a nawet śmiercią. Dlatego też by rozpocząć pracę, trzeba najpierw przejść specjalny kurs elektryka, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, w skrócie SEP. Następnie, po zdaniu egzaminu określonego poziomu, możemy przystąpić do szukania zatrudnienia.

Zgłaszamy się na kurs

Kursy dla elektryków organizowane przez SEP są dostępne w każdej większej miejscowości. Zazwyczaj rozpoczynają się kilka razy w miesiącu, choć zależy to od wielkości danego miasta. Kurs elektryka najlepiej zaczynać w okresie, gdy nie jesteśmy zbytnio obciążeni pracą. Nad zagadnieniami trzeba się bowiem skupić i dobrze je zrozumieć. Część praktyczna również jest niezmiernie ważna. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będziemy przede wszystkim mogli pracować bezpiecznie. Dlatego też słuchajmy wykładowcy, powtarzajmy wiedzę samodzielnie w domu, a także uważnie wykonujmy wszystkie zadania na części praktycznej. Pomyślnie ukończony kurs elektryka uprawnia nas do zdania egzaminu.

Zdajemy uprawnienia

By otrzymać upragnione uprawnienia SEP, które umożliwią nam rozpoczęcie pracy jako elektryk, musimy zdać specjalny egzamin. Poziom jego trudności będzie zależeć od tego jaki kurs elektryka przeszliśmy. Od tego natomiast zależeć będzie poziom uprawnień SEP, który otrzymamy. Wyróżnia się kilka różnych rodzajów, takich jak eksploatacja, konserwacja, pomiary itp. Egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, które musimy zaliczyć w obecności komisji egzaminacyjnej. W razie oblania, musimy odczekać miesiąc przed możliwością ponownego stawienia się przed komisją. W tym czasie warto dokładnie zgłębić wiedzę, tak by na kolejny raz przyjść przygotowanym. Można też przejść uzupełniający kurs elektryka, gdzie wykładowca lepiej wytłumaczy nam te zagadnienia, które nie do końca zrozumieliśmy.

Gdy przejdziemy pomyślnie kurs, a następnie zdamy egzamin, otrzymujemy oficjalne uprawnienia SEP odpowiedniej kategorii. Możemy wtedy rozpocząć poszukiwanie pracy w tym charakterze. Pamiętajmy, że kurs elektryka jest bardzo ważny, ponieważ wiedza na nim uzyskana będzie chronić nas przed niebezpieczeństwem. Dlatego też uważajmy na wykładach oraz przy wykonywaniu ćwiczeń praktycznych. Wiedzę należy posiąść na własny użytek, a nie tylko po to by zaliczyć egzamin.

Więcej o byciu elektrykiem przeczytasz na stronie kurs-elektryka.pl.