Pierwsza praca – co wybrać? Jak się do niej przygotować?

Niniejszy artykuł pod tytułem Po jakim kierunku studiów najłatwiej jest znaleźć pracę? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Po jakim kierunku studiów najłatwiej jest znaleźć pracę? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jaka powinna być pierwsza praca? Kiedy ją podjąć? Jak ją znaleźć? Jak mądrze wybrać, by nie tracić czasu? Zapraszamy do lektury!

Jaka powinna być pierwsza praca?

Pierwsza praca i jej rodzaj oraz jakość jest uzależniona od kilku czynników.

Są to:

  • możliwości czasowe (na przykład konieczność pogodzenia pracy z nauką)
  • ambicja i marzenia
  • okoliczności (w tym także presja ze strony rodziny)
  • wiedza i doświadczenie
  • wyrobione kontakty
  • dostępne ścieżki kariery

Aby dokonać dobrego wyboru pierwszej pracy, trzeba przeanalizować własne możliwości i aktualną sytuację, nie tylko osobistą, ale i na rynku pracy. Zanim złapiesz pierwszą lepszą ofertę, porozmawiaj z bardziej doświadczonymi osobami. Czytając ogłoszenia o pracy, unikaj podejrzanych ofert. Jeśli odnosisz wrażenie, że pracodawca coś ukrywa lub nie precyzuje do końca obowiązków na danym stanowisku, poszukaj w Internecie opinii na temat danej firmy.

Kiedy podjąć pierwszą pracę? Jak ją znaleźć?

Jeśli chcesz, by Twoja kariera zawodowa potoczyła się zgodnie z oczekiwaniami, nie odkładaj szukania pracy na ostatnią chwilę. W Polsce przyjęło się, że pierwszej prawdziwej pracy szuka się dopiero po ukończeniu studiów. Warto jednak zacząć to robić o wiele wcześniej! Nie trać czasu i już w trakcie nauki zaangażuj się w wartościowe projekty, wolontariat, praktyki lub staż w firmie, której działalność Cię interesuje. Tylko w ten sposób zdobędziesz cenne doświadczenie i zwiększysz swoje szanse u pracodawcy!

Ile można zarobić w pierwszej pracy? Jaką umowę wybrać?

Pierwszą prawdziwą pracę podejmuje się najczęściej na podstawie umowy zlecenie lub umowy o pracę na okres próbny. Ile można zarobić w pierwszej pracy? Przy zatrudnieniu na cały etat, wynagrodzenie minimalne powinno wynosić 2100,00 zł brutto, co daje ok. 1530 zł netto na rękę. Do tej kwoty wlicza się nie tylko wynagrodzenie, ale też premie i dodatki. Do płacy minimalnej niewliczane są dodatki w porze nocnej, odprawy pieniężne związane z przejściem na emeryturę lub rentę oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wynosi 13,70 zł brutto.

Szukasz ciekawych, praktycznych i przydatnych porad? Sprawdź koniecznie serwis Porady.org.