Monstera – sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Niniejszy artykuł pod tytułem Po jakim kierunku studiów najłatwiej jest znaleźć pracę? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Po jakim kierunku studiów najłatwiej jest znaleźć pracę? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Monstera jest jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych, która posiada charakterystyczne ponacinane liście. Należy do rodziny obrazkowatych Araceae oraz do trzydziestu gatunków. Jest pnączem, który rośnie dosyć wolno. By móc w domowych warunkach piąć się w górę, potrzebuje silnych podpór. Doskonale sprawdza się w kompozycjach z innymi roślinami o ozdobnych liściach. Ze względu na swoje duże rozmiary, starsze egzemplarze powinny jednak rosnąć samotnie. Przy odpowiedniej pielęgnacji może osiągnąć wysokość do ponad dwóch metrów. Dowiedz się, jak ją uprawiać oraz o nią dbać.

Sadzenie

Monstera dobrze czuje się w ziemi z dodatkiem torfu. Nie wymaga ona cięcia. Jeśli jednak jest bardzo duża, można odciąć część wierzchołkową, wsadzić do wody i ukorzenić. W ten sposób się ją rozmnoży, biorąc pod uwagę fakt, iż nie jest ona tania. Roślina ta wypuszcza także sadzonki boczne, które można przygotować do przesadzenia. Wystarczy trzymać je przez około tydzień w wodzie, ewentualnie użyć ukorzeniacza. Nie przepada za częstym przesadzaniem, więc należy to robić co roku na wiosnę. W przypadku starszych roślin wymieniać górną warstwę podłoża.

Uprawa i pielęgnacja

Zadomowi się w każdych wnętrzach, do których dociera dużo światła. Lubi słońce, jednak młode sadzonki nie powinny być wystawiane na bezpośrednie popołudniowe światło. Jednak zbyt ograniczona jego ilość może wpłynąć niekorzystnie, co skutkuje mniejszym rozwinięciem dziur w liściach. Doniczka powinna przede wszystkim być wyposażona w warstwę drenażu, a następnie dobrze przepuszczalną ziemię. Najlepiej rośnie w podłożu alkaicznym, nie warto więc dodawać żadnych zakwaszających dodatków. Należy ją nawozić nawozem do roślin zielonych, w okresie od wiosny do jesieni co dwa tygodnie. Monstera nie przepada za zbyt wilgotnym podłożem, dlatego wystarczy ją obficie podlewać raz w tygodniu. W okresie jesieni oraz zimy należy tę czynność ograniczyć.

Po liściach poznasz co w uprawie robisz źle:

• Gdy przypalają się i bledną – roślina rośnie w zbyt dużym słońcu

• Żółkną a później brunatnieją – niestety przesadziliśmy z podlewaniem

• Powstają ciemne plamy – panuje zbyt niska temperatura lub jest za duży przeciąg

Inne zabiegi pielęgnacji

Co dwa tygodnie powinno się przecierać liście szmatką, aby pozbyć się z nich kurzu. Raz w tygodniu zraszać całą roślinę lub ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej wodą, która parując zapewni wilgotne powietrze wokół niej. Od wiosny do jesieni, raz na dwa tygodnie powinno się dodać nawozu do konewki. Dzięki temu Monstera będzie odżywiona, a jej liście nie będą bledły. W każdą wiosnę zdjąć wierzchnią warstwę podłoża i dosypać świeżej ziemi.