Uprawnienia elektryczne – dla kogo i po co są?

Niniejszy artykuł pod tytułem Po jakim kierunku studiów najłatwiej jest znaleźć pracę? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Po jakim kierunku studiów najłatwiej jest znaleźć pracę? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Dzięki uprawnieniom elektrycznym można zacząć prace w różnych dziedzinach. Zobacz, kim możesz zostać posiadając takie uprawnienia. I po co właściwie one są?

Uprawnienia elektryczne dostaniemy dzięki SEP – Stowarzyszenie Elektryków Polskich zrzesza już prawie od 100 lat wszystkich elektryków o różnej specjalizacji, ale także osoby, gdzie ich działalność łączy się elektryką. Jest to organizacja pozarządowa o charakterze naukowo-technicznym.

Uprawnienia elektryczne – jakie dziedziny pracy możesz rozpatrzyć?

Zdobycie uprawnień elektrycznych otwiera Ci szeroką drogą na wybór dziedziny w której będziesz mógł pracować. Oto one:

 • Elektrotechnika
 • Energetyka
 • Elektroenergetyka
 • Elektronika
 • Radiotechnika
 • Optoelektronika
 • Bionika
 • Techniki informacyjne
 • Informatyka
 • Telekomunikacja
 • Automatyka
 • Robotyka i inne pokrewne dziedziny

Jak zdobyć uprawnienia elektryczne i po co właściwie są?

Uprawnienia elektryczne otwierają bardzo dużo drzwi do kariery. Dlaczego? Ponieważ są one niezbędne do wykonywania zawodu. Osoba, która skończyła odpowiednią szkołę czy posiada dość wysokie kwalifikacje i praktykę w wybranym zawodzie, bez uprawnień wiele nie zdziała. Jeśli nie chcesz się udawać bezpośrednio do samej siedziby SEP, wystarczy znaleźć odpowiednią szkołę czy ośrodki szkoleniowe np. uprawnienia-g1.pl, które mogą egzaminować i przeprowadzać szkolenia w zakresie elektrycznym, energetycznym dla stanowisk dozoru i eksploatacji.

Szkolenia z zakresu elektryki są dla osób, które zaczynają swoją karierę, albo dla tych, którzy potrzebują odnowić swoje uprawnienia.

Uprawnienia trzeba odnawiać co 5 lat. Ponieważ postęp techniczny cały czas się rozwija, a prawo elektryczne zmienia.

Pod czas szkolenia zdobywa się wiedzą teoretyczną i praktyczną, która zdecydowanie jest podstawą do rozpoczęcia takiej pracy w wybranym zawodzie. Co ważne uprawnienia pozwalają nie tylko na podjęcie pracy na terenie Polski, ale również w państwach, które są członkami Unii Europejskiej, EFTA oraz Konfederacji Szwajcarskiej.

Jak osoba powinna wybrać uprawnienia?

Praca związana z elektrycznością jest niebezpieczna i odpowiedzialna, dlatego jakiekolwiek zawodu z tej dziedziny nie powinny podejmować osoby, które nie potrafią szybko podejmować decyzji w stresie i presji, jak osoby, który są nadmiernie się boją. Jeśli jesteś osobą, która świetnie radzi sobie z przedmiotami ścisłymi, ma podzielną uwagę i nie boi się wysokości to uprawnienia elektryczne są właśnie dla Ciebie.