Co przysługuje ci podczas urlopu?

Udając się na urlop mamy wiele rzeczy, które musi zapewnić nam nasz pracodawca. Jeśli nie wiesz, co przysługuje pracownikowi podczas urlopu, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. W nim znajdziesz najważniejsze informacje.

Podczas urlopu – czas tylko dla ciebie

Może nam się wydawać, że czas wolny podczas urlopu to coś oczywistego. A jednak jest wiele osób, które podczas urlopu dostawały telefon od szefa, że potrzebna jest ich obecność w pracy. Wiele z tych osób przerwało swój odpoczynek i pojechało do zakładu pracy, by pomóc, ponieważ wydawało im się, że nie mają wyjścia. Jednak podczas urlopu masz prawo odmówić. To jest czas dla ciebie i nie masz obowiązku jechać do zakładu pracy, kiedy przebywasz na urlopie, nawet jeśli dzwoni do ciebie szef.

Podczas urlopu – ubezpieczenie zdrowotne

Podczas urlopu nie tracisz prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Tak więc w razie wypadku nadal jesteś ubezpieczony. Mimo tego, że nie przebywasz w pracy, twój pracodawca ma obowiązek odkładać kwotę na ubezpieczenie dla ciebie.

Podczas urlopu – wypłata

Jest wiele zakładów, które odmawiają wypłacenia wynagrodzenia, ponieważ przebywasz na urlopie. Nie ma to jednak znaczenia. W większości zakładów nawet podczas urlopu zarabiasz albo 100 procent swoich dotychczasowych zarobków lub ich 80 procent.