Czym są opakowania inteligentne?

Niniejszy artykuł pod tytułem Po jakim kierunku studiów najłatwiej jest znaleźć pracę? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Po jakim kierunku studiów najłatwiej jest znaleźć pracę? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Opakowania inteligentne, nazywane też sprytnymi, monitorują parametry produktu, zapewniają użytkownikowi wiele informacji.Osoba kupująca tak opakowany produkt wie sporo o jego jakości oraz bezpieczeństwie spożywania.

Jak to się dzieje? W środku i na zewnątrz opakowania są umieszczone pewne wskaźniki barwne – pod wpływem zmian produktu zmienia się kolor tych barwników. Ważne jest to, aby nie miały one styczności z produktami żywnościowymi. Są to wskaźniki czasu, temperatury, świeżości, szczelności, wilgotności i tlenu. Stosuje się je głównie w przypadku żywności mrożonej i chłodzonej oraz w przypadku półproduktów do kuchenek mikrofalowych oraz piekarników.

Biosensory – co to takiego?

Dostępne są również opakowania z biosensorami umieszczanymi w środku opakowania. Są to specjalistyczne urządzenia złożone z bioreceptora i transduktora. Sygnalizują one np. procesy gnilne w produkcie lub sterylność produktu (wykrywają amylazę). W Polsce po raz pierwszy opakowania inteligentne stosowały Browary Żywiec, które na butelki z piwem nanosiły farbę termo-chromową. Gdy na pasku tej farby pojawiał się napis „temperatura idealna do spożycia” to piwosz wiedział, że piwa już nie musi chłodzić.

Opakowania inteligentne mają wskaźniki bezpośrednie: świeżości, wzrostu mikroorganizmów oraz pośrednie, czyli temperatury, integratory czasu i temperatury, wskaźniki nieszczelności, tlenu i dwutlenku węgla. Jest to przyszłość opakowań, przemysł spożywczy skorzysta na takich opakowaniach, a konsumenci będą mieli pewność, że nabywają zdrowe produkty, w których nie zachodzą niebezpieczne procesy.

Jakie są podstawowe funkcje opakowań?

Opakowania inteligentne chronią produkt podczas operacji magazynowych, transportowych oraz użytkowych, uproszczenie produkcji, transportu, sprzedaży oraz użytkowania produktu, informowanie o przydatności produktu do konsumpcji, informowanie konsumenta o nowoczesnym podejściu firmy do dbałości o konsumentów. Świetne opakowania inteligentne są używane przez wiele firm na świecie, w Polsce dopiero raczkują, ale mają przed sobą przyszłość.

Opakowania RFID, czyli Radio Frequency Identification, przekazują elektroniczną informację o produkcie. Dane są zapisywane na mikrochipie, a produkty wyposażone w chipy RFID są obdarzone numerem identyfikacyjnym i kombinacją cyfr. Są to przeważnie nalepki kompleksowe, złożone z identyfikatora, czytnika oraz systemu komputerowego. Tego rodzaju opakowania doskonale dbają o to, by konsument zyskał kompleksowe informacje o produkcie.

Podsumowując, opakowania inteligentne to symbol naszych czasów.