Każda pożyczka to odpowiedzialność, a jej ciężar nie dotyczy jedynie osoby dłużnika. Pożyczki stanowią również ryzyko dla wierzycieli, a niektórych przypadkach dla żyranta. Te nazwy niewiele mówią, dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśniamy oczekiwania, prawa i obowiązki stron umowy pożyczki.

Polska jako kraj określa maksymalny okres kredytowania na 50 lat, a w przypadku pożyczek o wysokiej wartości, Polacy zazwyczaj decydują się na okres spłaty 20-30 lat. W tym czasie, na lepsze lub gorsze, wiele rzeczy może się wydarzyć lub zmienić. Dlatego kredyt długoterminowy należy określić mianem próby zaufania między stronami umowy.

Wierzyciel

Wierzyciele (pożyczkodawcy, pożyczkodawcy) to po prostu osoby fizyczne lub instytucje, które zapewniają własne środki pieniężne w formie pożyczki. Pomimo faktu, że wierzycielami mogą być nie tylko instytucje finansowe, ale także osoby fizyczne lub firmy, banki wyraźnie mogą odgrywać tę rolę pod względem pożyczek.

Wierzyciele również naturalnie oczekują spłaty pożyczki w całości, zwykle ze znacznym odsetkiem. Jeśli tak się nie stanie, ma on prawo do wszczęcia postępowania komorniczego przeciwko winnym.

Dłużnik

Dłużnikiem (lub pożyczkobiorcą) w pożyczce jest strona, która jest w stanie uzyskać pieniądze od wierzycieli. Osoba lub podmiot powiązany z pożyczkodawcą jest odpowiedzialny za spłatę zapisanej kwoty w formie rat, lub jednorazowych płatności.

Dłużnik ponosi największe ryzyko w każdej pożyczce. Gdy okaże się, że nie jest w stanie spłacić długu, a dług pozostaje otwarty, może on ponieść konsekwencje wobec wierzyciela.

Żyrant

Żyrant (lub poręczyciel) jest tym, kto może uzasadnić pożyczkę, o którą wnioskuje przyszły pożyczkobiorca. Często staje się to konieczne tylko wtedy, gdy potencjalny dłużnik nie ma wystarczającej zdolności kredytowej.

okreslenie-roli-wierzyciela-zyranta-i-dluznika-2

Kalkulator zdolności kredytowej od Expander

Oznacza to, że gdy pożyczkobiorca nie zamierza spłacić długu, żyrant ponosi za to odpowiedzialność. Warto wiedzieć, że bycie poręczycielem nie tylko obniża twoją wiarygodność, ale także oznacza utrzymywanie relacji z dłużnikami i wierzycielami przez wiele lat. Przed wyrażeniem zgody na tę funkcję naprawdę warto poważnie rozważyć, czy nie będziemy z tego tytułu stratni. Dla tych, którzy planują zapożyczyć się w przyszłości, obawy te są całkowicie uzasadnione.