Prawidłowe planowane magazynów. O czym warto pamiętać?

Dobrze zaplanowana przestrzeń magazynowa jest nie tylko bardziej ergonomiczna, ale również powala na optymalne wykorzystanie dostępnego metrażu i ułatwienie prowadzenia prac magazynowych.

Nieprawidłowo zaprojektowany magazyn jest w stanie znacząco utrudnić prace magazynowe – transportowanie i przechowywanie ładunków staje się wtedy znacznie bardziej mozolne, zabiera więcej czasu, zwiększa ryzyko ich uszkodzenia, co przekłada się również na mniejsze zyski dla firmy. W związku z tym wyposażenie magazynów powinno być dobierane tak, aby odpowiadać specyfice konkretnego magazynu, rodzaju przechowywanych w nim ładunków, a także powinno wspierać pracę od momentu przyjęcia ładunku do magazynu aż do jego opuszczenia. Aktualnie planowanie magazynów jest często zlecane zewnętrznym firmom, które w tym właśnie zakresie są w stanie zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę. Eksperci mogą wówczas przygotować taki projekt magazynu, który będzie bezpieczny, ergonomiczny i wydajny w codziennym użytkowaniu.

Przy planowaniu magazynów pod uwagę bierze się następujące kwestie:

  • dostępny metraż – w tym także wysokość magazynu, co pozwala na tworzenie magazynów wysokiego składowania
  • specyfikę ładunków – ich gabaryty, specyficzne potrzeby, oczekiwany czas przechowywania w magazynie
  • sposób transportu ładunków w magazynie – mogą być one przewożone z wykorzystaniem wózków widłowych na palety, wózków ręcznych, platformowych i innych
  • droga pokonywana przez ładunek w magazynie – powinna być jak najkrótsza, a tym samym pozwalać na szybkie wprowadzenie ładunku do magazynu oraz jego wyprowadzenie na zewnątrz

Wzięcie pod uwagę tych właśnie parametrów pozwala na zaplanowanie takiego magazynu, który będzie działał jeszcze wydajniej. Jeśli jednak samodzielne planowanie magazynów nie daje oczekiwanych rezultatów, zawsze wato skorzystać z pomocy firm, które oferują kompleksową obsługę w tym właśnie zakresie. Dzięki nim można uzyskać wsparcie zarówno w zaprojektowaniu przestrzeni, jak również jej wyposażeniu, aby magazyn działał niezawodnie.