Zastanawiasz się nad otworzeniem firmy, która będzie zajmować się projektowaniem ogrodów? Czy taki biznes jest opłacalny? Na tak ważne pytanie odpowiemy właśnie w tym artykule.

W dzisiejszych czasach budując swój własny dom wiele ludzi myśli również o pięknym ogrodzie, który będzie zdobił przestrzeń przydomową. Jednak nie zawsze chcą oni sami urządzać ogród i decydują  się na projektanta krajobrazu. 

Jak wygląda założenie firmy projektującej ogrody?

Do prowadzenia takich usług nie są wymagane żadne formalne kwalifikacje, jenak zawsze można udać się na kursy, aby poprawić swoje umiejętności i nauczyć się czegoś nowego. Koszty otwarcia takiej działalności wcale nie są duże. Na start będzie potrzebne od 10 do 50 tysięcy złotych. Do takiej ceny wlicza się:

 • Wynajem biura.
 • Kupienie komputera wraz z programem legalnym do projektowania ogrodów.
 • Podstawowoy sprzęt ogrodniczy taki jak grabie, łopaty itd.
 • Glebogryzarka oraz zagęszczarka.
 • Opryskiwacz, kosiarka i kosa.
 • Samochód dostawczy.
 • Inne sprzęty oraz produkty.
 • Sprzęt do pomiarów.
 • Projektowanie ogrodów, a pory roku

Jak wiadomo w czasie jesienno-zimowym trudno zacząć realizować projekt. Dlatego tak ważne jest dobre rozłożenie swojego planu. Zima to najlepszy czas na wzięcię się za projektowanie ogrodu, a wiosną za ich realizację. Rozchwytywany projektant ogrodów może nawet miesięcznie zarobić 10 tysięcy złotych na rękę.

Czy to się opłaca? Ceny

Koszt wykonania profesjonalnego projektu ogrodu wacha się między 500 złotych, a nawet 2000 złotych. Wszystko zależy od rozmiaru ogrodu, który ma zostać wykonany. Realizacja projektu to na pewno większy zarobek. Założenie nowego trawnika to 3-6 złotych za metr (nasiona traw itd.) zainstalowanie systemu nawadniającego to 8-15 złotych za metr. Projekt projektowi nierówny, ale zawsze powinny się w nim znaleźć takie punkty jak:

 1. Analiza obecnego stanu działki.
 2. Projekt koncepcyjny.
 3. Projekt nasadzeń z uwzględnieniem poszczególnych roslin oraz wymiarów terenu.

Droższe projekty ogrodowe posiadają również, wizualizacje altan, trawników, ścieżek, rabat, lamp oraz studzienek kanalizacyjnych i przyłączy.

Podsumuwując założenie firmy zajmującej się projektowaniem ogrodów oraz ich realizacją to świetny pomysł ze względu na coraz większy popyt oraz dość zadowalające zarobki. Pamiętać jednak trzeba, że jakość wykonywanych usługi musi być perfekcyjna, jeśli zależy nam na dużych zyskach. 

Zobacz także: https://businesszachod.pl/jak-siac-trawe